środa, 7 grudnia 2016

Płyn zapobiegający paradontozie.

Paradontoza (podobnie jak próchnica) uważana jest za chorobę cywilizacyjną na równi z chorobami krążenia.. Najczęściej występuje w uprzemysłowionych rejonach świata. Lekarze uważają, że główną przyczyną zachorowań jest spożywanie bardzo przetworzonych pokarmów. Takich, które nie wymagają przeżuwania.

Oprócz błędów dietetycznych, do różnych schorzeń zębów i jamy ustnej prowadzi niewłaściwa higiena jamy ustnej. Ważne jest prawidłowe czyszczenie zębów, ale nie mniej ważne jest płukanie jamy ustnej odpowiednimi płynami. Do tego celu zalecane są płyny ziołowe o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz ściągającym . Pozyskuje się je najczęściej z rumianku, kory dęby, szałwii , arniki, mięty i tymianku.Aby zapobiec paradontozie  i krwawieniom z dziąseł, możemy w warunkach domowych przygotować płyn z szałwii, która działa ściągająco. 


Płyn p/paradontozie:
  • 2 łyżki suchych listków szałwii
  • 1 szklanka wrzącej wody

Podaną ilość szałwii zalewamy wrzącą wodą i pozostawiamy na 15 minut pod przykryciem do naciągnięcia. Gotowym naparem płuczemy jamę ustną  2 razy dziennie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz