wtorek, 13 grudnia 2016

Herbata z pokrzywy ;-)

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) mimo, że przez wszystkich uważana za chwast, znalazła zastosowanie w ziołolecznictwie. Już w starożytności oddziały Cezara używały pokrzywy do "biczowania" w celu utrzymania ciepła. Do dziś "biczowanie" pokrzywą pozostało klasycznym ludowym środkiem przeciw reumatyzmowi. Pokrzyw nadal używa się do celów leczniczych, do przyrządzania wiosennych toników oczyszczających oraz w kuchni do odżywczych sałatek i napojów. O tych ostatnich chciałabym dziś napisać.

Polecam Wam herbatę ze świeżych pokrzyw. Herbatę - tak po prostu. A dlaczego? Otóż - pokrzywa pobiera z gleby sole mineralne, w tym żelazo. Części nadziemne tej rośliny są dobrym środkiem wzmacniającym w przypadku anemii. Duża zawartość witaminy C sprawia, że żelazo jest w sposób właściwy przyswajane przez organizm. Części nadziemne pokrzywy usuwają kwas moczowy z organizmu, dzięki czemu likwidują skazę moczanową i artretyzm.


****

Herbata z pokrzyw:

- garść świeżych lub suszonych pokrzyw
- 1 litr wrzącej wody

Ziele pokrzywy należy rozdrobnić i zalać litrem wrzącej wody. Pozostawić napar na 10 minut, po czym można odcedzić na nylonowym sitku prosto do filiżanki.  Resztę   przechowywać w chłodnym miejscu. Należy zużyć w ciągu jednego dnia.


Uwaga:  Pokrzywę zbieramy w czasie kwitnienia!!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz