sobota, 8 sierpnia 2015

UPAŁ - Co robić, aby się nie pocić?Przy obecnych temperaturach dobiegających 40 "C to wręcz nie możliwe, aby się nie pocić. Podstawowym aspektem w walce z nadmiernym poceniem się jest zachowanie higieny. Kiedy codzienna pielęgnacja skóry nie wystarcza i nadmierne pocenie się zaczyna być problemem, często pacjenci sięgają po specyficzne środki farmaceutyczne. Antyperspiranty - jak najbardziej. Ostatnio modnymi stały się doustne tabletki hamujące nadmierne pocenie się. Przykład : Perspiblock. Jeśli tylko przeanalizujemy jego skład, okazuje się, że to nic innego - jak tylko zioła : szałwia, skrzyp, pokrzywa i melisa. Warto zatem zastosować i w tym przypadku domowe metody.

***
Korzystając z faktu, że mamy idealny czas na ziołobranie, spróbujmy sami przygotować ziołowy odwar.

Napój zmniejszający pocenie się:

1 łyżka szałwii
1 łyżka pokrzyw
1 łyżka skrzypu
1 łyżka melisy
1 litr wody 
 cukier trzcinowy 
cytryna w plastrach
melisa w listkach

Zioła rozdrobnić na mniejsze kawałki i zalać  przepisaną ilością  wody. Woda musi mieć   temperaturę pokojową. Wymieszać starannie, przykryć i zagotować.


Ogrzewać wodę z ziołami przez  30  minut od momentu, gdy odwar osiągnie temperaturę ok. 100"C. Całość przecedzić przez gazę z cienką warstwą waty. Pozostałe na sączku zioła przepłukać wrzącą wodą i uzupełnić nią odwar do przepisanej ilości, czyli do 1 litra. Po ostudzeniu napój można do smaku posłodzić cukrem trzcinowym, dodać plastry cytryny i świeże listki mięty.

Podawać w szklanym dzbanku.


Jeśli mamy do dyspozycji suszone zioła szałwii, skrzypu, melisy i pokrzywy - możemy je zalać wrzącą wodą  i odstawić pod przykryciem do zaparzenia na około 30 minut. Całość przesączyć, uzupełnić przegotowaną wodą i doprawić tak jak wyżej.

-------------------------------------------

Do normalizacji i hamowania nadmiernego pocenia przyczynia się przede wszystkim szałwia lekarska (Salvia officinalis). Zewnętrznie natomiast napary z szałwii można stosować do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł.

SZAŁWIA

SKRZYP


POKRZYWA
 
 
MELISA

2 komentarze:

  1. Mam szałwię ale nie wiedziałam, że hamuje nadmierne pocenie. Zawsze stosuję ja w innym celu. dodaję też w niewielkiej ilości do mięs. Sprawdzę. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Krysiu - szałwia to podstawa tej mieszanki ziołowej przeciw poceniu. Jeśli masz tylko szałwię , to możesz tylko ją zagotować , ostudzić , dodać np. plastry cytryny i popijać w ciągu dnia

      Usuń